Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

Puch - dlaczego jest tak wyjątkowy?

Patrząc na zimową kurtkę w sklepie puch nie jest pierwszym o czym większość z nas pomyśli. Często możemy sobie nie zdawać nawet sprawy z tego jak bardzo jest on wartościowy. Bez niego jednak jakość kurtek, kombinezonów narciarskich, kołder czy śpiworów outdoorowych na pewno nie byłaby tak wysoka. Dlaczego puch jest tak cennym towarem ? Co wpływa na jego jakość? Dlaczego najlepszy puch powstaje z polskiej gęsi? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Gatunek

Pisząc gatunek mam tutaj na myśli gatunek drobiu, z którego pochodzi surowiec przetwarzany ostatecznie w puch. Najbardziej popularnymi „dostawcami” puchu są kaczka oraz gęś.
Mimo iż puch kaczy jest dobry jakościowo, zdecydowanie przegrywa na każdej płaszczyźnie rywalizację z puchem gęsim. Gęsi z racji swoich uwarunkowań naturalnych dostarczają najlepszej klasy surowiec, z którego powstaje bardzo wysoki jakościowo puch. Natomiast patrząc globalnie, to puch z polskiej, białej gęsi wiedzie jakościowy prym na światowym rynku. Dlatego rozwijając dalsze cechy, będę skupiał się głównie na walorach puchu gęsiego.

Izolacja cieplna

Oczywiście najważniejszym parametrem, który stawia naturalny, puch gęsi na pierwszym miejscu wśród wypełnień naturalnych jest jego termiczna wytrzymałość. Puch gęsi sprawdza się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach na ziemi, takich jak zimowa wyprawa na szczyt K2. Zresztą tak o używaniu kombinezonu z wypełnieniem puchu gęsiego, mówili sami himalaiści. "Używane podczas wyprawy produkty z puchem gęsim Animex dały najwyższy poziom komfortu i zabezpieczenie przed zimnem. To prawdziwy cud natury" - Rafał Fronia, polski himalaista.
Czy potrzebujemy lepszej rekomendacji?

Sprężystość

Jest to jedna z kluczowych cech puchu. Sprężystość wpływa na lekkość, kompresyjność oraz wyższą izolację cieplną . Im wyższa sprężystość tym puch zachowuje parametry pozwalające lepiej wykorzystywać jego naturalne predyspozycje. Ma ona również przełożenie na bardzo praktyczną część posiadania produktów puchowych, mianowicie puchowe śpiwory, kombinezony czy kurtki są łatwiejsze w pakowaniu lub zwijaniu, nie tracąc przy tym swoich wysokich parametrów po rozprężeniu. Sprężystość wyraża się w tak zwanych cubic inches w skrócie cu.in.
Im większy wskaźnik cu.in, tym lepszy jakościowo i cenniejszy puch.

Ekologia

Ważnym czynnikiem, którego w dobie dzisiejszej cywilizacji nie można pomijać, jest wpływ puchu na środowisko. Otóż prawdziwy, naturalny puch jest całkowicie biodegradowalny. Oznacza to nic innego jak to, że nawet przy wydostaniu się tego materiału na zewnątrz środowiska, nie stanowi on żadnego zagrożenia. W przeciwieństwie do sztucznych wypełnień, wkład puchowy jest całkowicie bezpieczny dla naturalnego otoczenia.

Przyjazny

Istnieje wiele mitów, które głoszą, iż puch powoduje alergie. Oczywiście jest to nieprawdą, ponieważ czysty i profesjonalnie przetworzony puch, sterylizuje się w temperaturze powyżej 120 stopni Celsjusza. W tym procesie pozbywa się wszystkich możliwych alergenów oraz drobnoustrojów. Dlatego tak ważnym jest, by pozyskiwać puch tylko od sprawdzonych dostawców. Daje nam to pewność, iż produkt jest w stu procentach czysty.

Kraj pochodzenia

Oczywiście są miejsca na ziemi, które sprzyjają produkcji lepszego puchu. Najlepszym klimatem, który pozwala rozwijać możliwie najlepszy puch gęsi, jest oczywiście klimat umiarkowany. Występuję on choćby w Europie Środkowej Ważny jest również dostęp do zielonych terenów oraz czystej wody, których nie brakuje na przykład w Polsce na Mazurach.
Równie istotne są tradycje hodowlane zwierząt, z których pozyskujemy pierze do produkcji puchu.
W Polsce hodowla gęsi jest oparta od samego początku na zachowaniu czystości gatunku, najwyższych standardach w hodowli oraz dbaniu o dobrostan zwierząt. Wszystkie te elementy przestrzegane są przez państwowe jak i międzynarodowe instytucje. To sprawia, że Polski Puch jest dzisiaj tak renomowanym produktem na światowym rynku.

Wróć

Do góry