Doskonały puch gęsi - jak powstaje?
Polski Puch to marka ciesząca się wysoką renomą na rynkach całego świata. Swoją wysoką pozycję zyskał dzięki najwyższym parametrom jakościowym, gwarantującym trwałość i komfort użytkowania wyrobów pościelowych i odzieżowych. Zapewnia doskonałą izolację cieplną oraz przepuszcza nadmiar wilgoci. Odpowiednio dobrze przerobiony jest bezzapachowy, nie pyli i ma śnieżnobiałą barwę. Polski Puch gęsi, w porównaniu z puchem kaczym, osiąga szczególnie wysokie parametry. O tym dlaczego tak jest świadczy lista poniższych argumentów.
1. Udoskonalony genotyp
Prowadzone w Polsce prace na temat opracowania doskonałego gatunku gęsi przyczyniły się do powstania gatunku jakim jest gęś Biała Kołudzka. Twórcą jej genotypu jest Instytut Zootechniczny – Państwowy Instytut Badawczy, oddział w Kołudzie Wielkiej. Placówka ta udoskonalała genotyp na przestrzeni blisko 60 lat, poprzez selekcję i krzyżowanie gęsi posiadających najlepsze i pożądane cechy jakościowe. W ten sposób powstał gatunek, który jest dumą polskiej Zootechnologii. Obecnie stanowi około 98% populacji polskiej gęsi.
2. Optymalne warunki środowiska naturalnego
Oprócz czystego genotypu gęsi kluczowym czynnikiem w rozwoju wysokiej jakości puch i piór odgrywają warunki naturalne. Polski umiarkowany klimat sprzyja uzyskaniu przez gęsi optymalnego opierzenia. Wysoka amplituda temperatury minimalnej i maksymalnej (poniżej -30 st. C w mroźne zimowe noce oraz ponad 35 st. C w najbardziej upalne letnie dni) wpływa na wytworzenie doskonałej warstwy izolującej organizm gęsi od mrozu i upału. Ponadto północnowschodnia Polska, w której ulokowana jest większość hodowli, dysponuje rozległymi zielonymi pastwiskami, czystą wodą oraz nieskazitelnym powietrzem. Wszystkie te czynniki wpływają na wytworzenie opierzenia o rozbudowanej i mocnej strukturze oraz śnieżnobiałej barwie.
3. Wielopokoleniowa tradycja hodowlana
Oczywiście nawet połączenie optymalnych warunków oraz świetnych genów nie jest gwarantem sukcesu. Ważne jest również doświadczenie i sprawdzone metody hodowlane. Animex działa w ramach pionowo zintegrowanego systemu dostaw. Wszystko zaczyna się od wyżej wymienionego już Instytutu w Kołudzie Wielkiej, skąd hodowcy reprodukcyjni otrzymują pisklęta gęsi niosek, które dorastają na szczęśliwych fermach by składać jak najwięcej jaj. Następnie jaja zniesione przez gęsi nioski są skupowane przez wylęgarnie. Po wylęgu piskląt gęsi tuczowych przekazywane są one na profesjonalne fermy hodowlane. Tam są one hodowane przez okres 16-18 tygodni, aż do osiągnięcia docelowej wagi ok 6,5 kg/szt. Wiodący uczestnicy rynku zrzeszeni są w Krajowej Radzie Drobiarstwa – Izbie Gospodarczej, która pełni role integratora rynku, m.in. prowadzi rejestry hodowlane na rzecz Ministerstwa Rolnictwa, oraz wydaje świadectwa pochodzenia dla surowca pierzarskiego. Pionowo zintegrowany system hodowlany umożliwia zachowanie czystości gatunku oraz kontrolę jakości oraz dobrostanu zwierząt na każdym etapie, co skutkuje najwyższymi parametrami pierza pozyskiwanego z polskiej gęsi.
4. Technologia ściągania okrywy pierzowej
W drugiej połowie XX wieku Polska branża drobiarska wypracowała standardy poubojowego pozyskiwania pierza gęsiego z podziałem na frakcje. Określały one sposób wyskubywania poszczególnych rodzajów pierza, rozróżnianych według ich umiejscowienia na ciele gęsi, a następnie segregowaniu ich i obrabianiu każdego z osobna. Standardy te wyróżniały cztery główne frakcje pierza:
A1 – brzuszno-piersiowe
A11 – bokówkowe
A13 – szyjkowe
A26 – skrzydłowe
*Największe pióra skrzydłowe pierwszego i drugiego rzędu mogą być pozyskiwane do produkcji lotek do badmintona. Częściej jednak traktowane są jako odpad
Celem pozyskiwania oraz przetwórstwa surowca pierzarskiego z podziałem na frakcje było wydobycie najlepszych parametrów jakościowych puchu i piór. Ponadto, w celu zachowania struktury puchu i piór w jak najlepszym stanie wprowadzono technikę poubojowego ręcznego zdejmowania okrywy pierzowej. Po roku 1989 i zmianie ustroju na wolnorynkowy, większość ubojni w celu szukania oszczędności zredukowało ilość frakcji do 3 a nawet 2, lub całkowicie zrezygnowało z ich wydzielania, oraz odstąpiło od ręcznego, poubojowego zdejmowania okrywy pierzowej ze względu na wysokie koszty i czasochłonność tych metod. Dziś zaledwie kilka ubojni w całej Polsce pozyskuje pierze zgodnie z pierwotnym standardem. Oznacza to, że jest to technika unikalna w skali światowej.
5. Technologia przerobu surowca pierzarskiego
Przetworzenie surowca w najlepszej jakości puch, wymaga połączenia odpowiedniej wiedzy, specjalistycznych umiejętności oraz profesjonalnych maszyn z zakresu obróbki gęsiego pierza. Proces przerobu surowca zaczyna się od prania gdzie zostaje on dokładnie wyczyszczony z wierzchnich osadów i naleciałości, tak by mógł trafić do sterylizacji. Gdzie bardzo precyzyjne pozbywa się drobnoustrojów oraz roztoczy, tak by wypełnienie było jak najbardziej czystsze i niealergizujące. Kolejno materiał trafia do specjalnych silosów gdzie odbywa się sortowanie. Jest to precyzyjny proces oddzielenia puchu od pierza, oraz półpuchu. Szczególnie istotny przy uzyskiwaniu wysoko jakościowego puchu. W celu uzyskania bardzo wysokiej jakości najlepsi w branży stosują tzw przesort ręczny czyli oddzielanie puchu za pomocą ludzkich zdolności. Istotnym czynnikiem w procesie uzyskiwania puchu jest również odpylanie. Polega na usunięciu nadmiaru pyłu i odlotów (pojedynczych promyków puchu i piór). Najlepsze zakłady produkcyjne na świecie posiadają również własne laboratoria kontroli jakości by móc na każdym etapie produkcji dbać o najwyższą jakość swojego produktu.
Ceniona marka
Wyżej wymienione czynniki wpływają na najwyższą jakość Polskiego Puchu. Przekłada się to również na popyt produktów z nad Wisły na całym świecie. Mimo iż podaż Polskiego Puchu stanowi zaledwie 3 % w skali światowej to zainteresowanie nim jest bardzo wysokie zwłaszcza na najbardziej prestiżowych rynkach tj. w Japonia czy w Niemcy.